niedziela, 17 listopada 2013

Potrzebne zmiany

Podczas posiedzeń komisji Rady Gminy często powracała kwestia zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Sołtysi i radni przy różnych okazjach zgłaszali potrzebę przekształcenia kolejnych terenów zgodnie z oczekiwaniami sygnalizowanymi przez mieszkańców naszej gminy. Podczas wrześniowego posiedzenia komisji budżetowej, przewodnicząca tejże komisji, pani Małgorzata Rządkowska, radna Korczyna, zapytała obecną na posiedzeniu kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego, panią Ewę Wawrzeńczyk, czy w najbliższej przyszłości urząd zamierza rozpocząć prace nad zmianami w Planie Zagospodarowania Przestrzennego (PZP) naszej gminy. Pani kierownik odpowiedziała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w chwili obecnej przeprowadzana jest przez analiza zasadności przystąpienia do zmian w PZP. Przeprowadzenie takiej analizy jest konieczne, ponieważ jest to pierwszy  i niezbędny krok do ewentualnego podjęcia przez Radę Gminy uchwały o zmianie PZP gminy.
15 października 2013r. w sali Gminnego Centrum Kultury w Strawczynie odbyło się spotkanie, którego głównym celem było wstępne omówienie zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy Strawczyn. W spotkaniu udział wzięły: pani Ewa Wawrzeńczyk i pani Kazimiera Jarząbek (sołtys Strawczynka) reprezentujące UG, pani Małgorzata Rządkowska – radna sołectwa Korczyn, pani Monika Kubała – radna sołectwa Strawczynek, sołtys Huciska Anna Kruszewska (zaproszeni byli wszyscy radni oraz sołtysi) oraz pani Aneta Czarnecka, architekt – urbanista, która na zlecenie Urzędu Gminy w Strawczynie dokonywała analizy zmian w PZP. Pani architekt wyjaśniła, że aby dokonać takiej diagnozy zasadności zmian w planie należy najpierw przeanalizować Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (zadaniem studium jest diagnoza istniejącej w gminie sytuacji demograficznej, społecznej, kulturowej oraz wyznaczenia na tej podstawie kierunków zagospodarowania terenu) oraz Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Z informacji przedstawionych przez panią architekt wynika, że  istnieje duża  potrzeba  zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego naszej gminy. Na dzień spotkania (15.10.2013r.) do urzędu wpłynęło 314 wniosków o zmianę statusu działek: sołectwo Oblęgór – 53 wnioski, Chełmce – 45, Strawczyn – 38, Oblęgorek – 33, Promnik – 33, Ruda Str. - 32, Strawczynek – 25, Kuźniaki – 22, Niedźwiedź – 16, Małogoskie – 10, Hucisko – 7 – w kilku przypadkach wniosków mieszkańców de facto jest znacznie więcej, ponieważ do Urzędu Gminy wpływały petycje zbiorowe, np. z Huciska. Wnioski, które wpływają do wójta gminy dotyczą najczęściej próśb o przekształcenie terenów rolnych na tereny pod zabudowę mieszkaniową, stworzenia drugiej lub trzeciej linii zabudowy, utworzenia lub likwidacji niektórych dróg. Do urzędu wpływają także wnioski  z prośbą o takie zmiany w PZP naszej gminy, które pozwoliłyby na budowę tzw. małych elektrowni wiatrowych (wniosek z Oblęgora), są prośby o zapisy w planie pozwalające na budowę świniarni lub ubojni, od Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami sp. zo.o. Kielcach jest wniosek o powiększenie terenu pod wysypisko śmieci. Pojawiają się także wnioski o przekształcenie terenów leśnych na budowlane. Pani architekt zwróciła uwagę, że występujący o takie przekształcenia często nie zdają sobie sprawy, że w przypadku zmiany statusu działki z leśnej na budowlaną sprawa nie zawsze wygląda prosto. Jeśli działka zalesiona porośnięta jest wieloletnim drzewostanem, to jego usuwanie może być kosztowne. Dlatego nie zawsze opłacalne jest takowe przekształcanie.
W dalszej części spotkania pani Czarnecka przedstawiła obecnym sytuację w ich sołectwach, przedstawicielki wsi zgłaszały także swoje uwagi co do ewentualnych zmian w planach zagospodarowania. W kwestii podsumowania pani Czarnecka powiedziała, że po ilości zgłaszanych wniosków widać  potrzebę zmian w planie zagospodarowania przestrzennego naszej gminy. Pani Ewa Wawrzeńczyk również podzieliła tę opinię  i stwierdziła, że wszelkie dalsze decyzje będą podejmowane po opracowaniu analizy zmian wykonywanej właśnie przez panią Anetę Czarnecką.
Ostateczną decyzję co do rozpoczęcia procedury związanej ze zmianą planu zagospodarowania uchwałą podejmuje Rada Gminy. Trzeba także zaznaczyć, że jest to procedura dosyć długotrwała, która może potrwać nawet dwa - trzy lata i za którą gmina musi rzecz jasna zapłacić. W trakcie spotkania pani Ewa Wawrzeńczyk zwróciła uwagę na sprawę wniosków zbiorowych składanych wspólnie przez wielu mieszkańców zaznaczając, iż najlepiej byłoby, gdyby każdy z mieszkańców gminy złożył dodatkowo swój indywidualny wniosek o zmianę statusu swojej działki. Tak więc składajcie Państwo wnioski, aby pan wójt i Rada Gminy, widząc duże zainteresowanie, mogli rozpocząć procedurę dokonywania zmian w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Strawczyn. 

4 komentarze:

  1. No najwyższy czas,

    OdpowiedzUsuń
  2. jeszcze im zejdzie zanim cokolwiek przeksztalca wazniejsze jest kupowanie nagrod dokladanie do basenu ktory nieprzynosi zyskow i przerabianie asfaltu na kocie lby.masakra

    OdpowiedzUsuń
  3. akurat dokladanie do basenu nie jest taki zle. Musimy jakos wspierac takie inicjatywy bo czesto by one nie istnialy bez wsparcia podatnikow. ALe w innych sprawach wojt musi sie naprawde postarac bardziej, a juz szczegolnie jesli chodzi o traktowanie ludzi ktorym nie siedzi w kieszeni. I tutaj mozna wymienic kilka lokalnych frim z gminy, nie bede wymieniac nazw tych firm, ale juz niedlugo sie zacznie cos dziac jesli chodzi o powiazania i pozwolenia jakie byly wydawane niektorym firmom (i to duzym jak na gmine); czy tez niektorym osobom.

    OdpowiedzUsuń